چطور زبان انگلیسی یاد بگیریم ؟

چطور زبان انگلیسی یاد بگیریم ؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا ما با وجود اینکه سال های زیادی در مدرسه و در دانشگاه با یادگیری زبان انگلیسی دست و پنجه نرم کرده ایم و کتاب های آموزشی زیادی خوانده ایم و حتی در محیط پیرامون خود ، فضا های عمومی ، کامپیوتر و اینترنت ، محیط کار و تحصیل ، سفر های خارجی ، هنگام ورود توریسم به کشور و یا ورود مهمانان خارجی و یا ارتباط با تجار خارجی یا مطالعه یک کتاب انگلیسی با مشکلات زیادی رو به رو هستیم .

سر منشاء این مشکلات کجاست ؟

آیا مشکل ما مربوط به کتب آموزش زبان انگلیسی در کشور می باشد ؟

آیا اساتید زبان انگلیسی در این حوزه ضعیف عمل می کنند ؟

آیا نظام آموزش ما در این بخش به خوبی عمل نکرده ؟

آیا موسسات آموزشی نقش خود را در حوزه آموزش زبان انگلیسی به خوبی ایفا نمی کنند ؟

آیا برای یادگیری باید در محیط انگلیسی زبان قرار گرفت ؟

آیا باید برای یادگیری زبان انگلیسی هزینه های میلیونی به مدرسین خصوصی پرداخت کرد ؟

و سوالاتی که تمامی ندارد …

امروز قصد داریم تا در این مقاله به دلایل اصلی عدم یادگیری زبان انگلیسی در ایران بپردازیم . توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و از اطلاعات ارزشمندی که برای شما تدارک دیده ایم نهایت اسفاده را ببرید .

یادگیری زبان انگلیسی در ایران

خوب اگر بخواهیم به طور کلی به علل مهم عدم یادگیری زبان انگلیسی اشاره کنیم ، میتوان آنها را به چند عامل مهم تقسیم بندی کنیم که قصد داریم به ۳ مورد از آنها  به طور جداگانه ای برای شما عزیزان اشاره کنیم و توضیح دهیم . در صورتی که به تمام موارد اشاره شده در این بخش به خوبی توجه کنید و در مسیر یادگیری خود از این تکنیک ها استفاده کنید ، باعث می شود تا در مسیر یادگیری خیلی سریع پیش بروید و از نظر زمانی و هزینه های مالی صرفه جویی های بسیاری شامل حالتان شود و از گزند ضرر و زیان های احتمالی به دور باشید.

علل مهم عدم یادگیری زبان انگلیسی

  1. سیستم آموزشی موجود در کشور
  2. سیستم آموزشی مورد استفاده در موسسات زبان انگلیسی
  3. سودجویان عرصه آموزشی در حوزه یادگیری زبان انگلیسی

سیستم آموزشی مدارس جهت یادگیری زبان انگلیسی

سیستم آموزشی مدارس جهت یادگیری زبان انگلیسی

متاسفانه همه ما به مدرسه رفتیم و هفت سال در مدرسه انگلیسی خوانده ایم ولی تمامی چیزی که به یاد داریم ، کلاماتی همچون Window , apple است . یادگیری یک زبان جدید ، آن هم زبانی که زبان رسمی و بین المللی دنیا می باشد خالی از لطف نیست و باید گفت تقریبا افرادی که در جامعه به این مهارت شیرین تسلط ندارد .

علاوه بر عدم اعتماد به نفس از شانش کمتری برای پیدا کردن شغل مورد علاقه خود برخوردار هستند و عملکرد ضعیف تری در جامعه نسبت به دیگر افراد دارند به گونه که در کشور ، افرادی که به این زبان مسلط هستند از جایگاه بالاتری برخوردار هستند و در اصطلاح عام یک آپشن بیشتر از بقیه دارند .

اما چرا یادگیری زبان تا این حد مشکل است ؟ اگر شما در مدرسه زبان خوانده اید چرا هنوز قادر به انجام یک گفتگوی ساده نیستید و یا وقتی که با توریستی در شهر هایی همچون تهران ، شیراز ، مشهد ، اصفهان و دیگر شهر های ایران مواجه می شوید به جای صحب کردن و برقراری ارتباط به ایما و اشاره روی می آورید …

یادگیری زبان سخت و مشکل است ؟

اگر بخواهیم منطقی و واقع بینانه نگاه کنیم ، متاسفانه کتب آموزشی تدوین شده در بخش آموزش زبان انگلیسی در مدارس به شدت از ضعف بالایی برقرار است و استاندارد آموزشی مورد تایید جهانی یا همان CEFR را رعایت نمیکند و به گونه تدوین شده که دانش آموزان هنگام مطالعه کتاب صرفا توانایی حفظ کردن چندین کلمه و جمله را خواهند داشت و عموعا پس از مدت کوتاهی همه آن مطالب را به فراموشی خواهند سپرد . البته از بحث غیر استاندارد بودن کتب آموزشی که گذر کنیم به شیوه تدریس یا همان TTC که کاملا غیر اصولی در کلاس پیاده سازی می شود نیز نقش مهمی در یادگیری دانش آموزان ایفا می کند .

علاوه بر کتب آموزشی استاندارد و روش های تدریس به روز با آخرین متد یادگیری با بالاترین ضریب کارایی به بخش مهم تعداد دانش آموزان و لوازم کمک آموزشی نیز باید اشاره کرد ، که متاسفانه در حال حاظر تقریبا اکثر کلاس های مدارس دولتی و خصوصی جامعه آماری ۲۵ نفر به بالا را دارد که این تعداد زیاد در کلاس و همچنین فقدان لوازم کمک آموزشی از جمله کامپیوتر ، اینترنت پر سرعت ، تخته هوشمند و ابزار هایی همچون ویدیو پروژکتور باعث کاهش کارایی یادگیری زبان انگلیسی در مدارس شده و باعث شده ، دانش آموزان از ضعف های بسیاری در این نیاز مهم و کلیدی دچار مشکل شوند و یادگیری زبان انگلیسی تا سال های دور یکی از بزرگترین دغدغه های ذهنی آن ها باشد .

 

سیستم موسسات آموزش زبان انگلیسی

سیستم موسسات آموزش زبان انگلیسی

با توجه به عملکرد ضعیف مدارس در بخش آموزش زبان انگلیسی ، تقریبا اکثر افراد و عموم مردم برای رفع این نیاز مهم و کسب یکی از مهم ترین مهارت های روز دنبال یک جایگزین مناسب میگردند و معمولا اولین گزینه آنها ، مراجعه به موسسات آموزش زبان انگلیسی در سطح شهر یا محل زندگی خود است.

خوشبختانه مواردی که در ابتدای مقاله اشاره شد و ضعف هایی که در مدارس وجود دارد ، تقریبا می توان گفت در موسسات زبان دیده نمی شود یا بسیار کمتر است، چرا که تقریبا موسسات زبان تلاش کرده اند تا با رعایت بعضی از استاندارد ها ( آموزش روش های شناسایی موسسات خوب زبان انگلیسی ) از جمله جامعه آماری پایین ، کلاس های تقریبا هوشمند و اساتید تحصیل کرده و آموزش دیده ، ایجاد محیط شاد و جذاب ، شرایطی خوبی را برای یادگیری زبان انگلیسی فراهم کنند.

اما با وجود همه این تفاسیر و موارد اشاره شده ، آیا افرادی که به موسسات زبان مراجعه می کنند به خوبی این مهارت را فرا میگیرند و دیگر مشکلی نخواهند داشت ؟ باید بگویم خیر . متاسفانه اگر چه فاکتور های بالا که به آن ها اشاره شد ، فاکتور ها و موارد بسیار مهمی در امر آموزش می باشد ، اما فاکتور های بسیار مهم دیگری در یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که از جمله آنها میتوان به تدوین کتب آموزشی به روز و کاربردی و غنی که این کتب باید در سطوح مختلف پایه ( Basic ) تا پیشرفته ( Advance ) به گونه ای در نظر گرفته شود که فرد یادگیرنده از لحاظ مباحث آموزشی دچار مشکل نشود و این منابع کاملا مکمل یکدیگر باشد نه این که مخلل آموزش.

مورد بسیار مهم دیگری که وجود دارد ، نحوه آموزش و روش تدریس ( TTC ) اساتید محترم می باشد ، با توجه به این که متد های مختلفی در بخش آموزش زبان انگلیسی وجود دارد ، معمولا تمام اساتید در یک موسسه و یا در یک شهر یا چندین آموزشگاه یکی نیست و این یعنی عدم یکپارچگی . با توجه به این که شخصی که به موسسات زبان مراجعه می کند پس از پایان هر ترم مدرسین تغییر پیدا میکنند و در ترم بعدی زبان آموز با مدرس جدیدی رو به رو می شود .

تغییر مدرس یعنی تغییر روش تدریس و این یکی از بزرگترین مشکلات حال حاظر در موسسات است که باعث شده علاوه بر عدم رضایت زبان آموزان ، کیفیت آموزش و یادگیری را به شدت کاهش دهد. علاوه بر اینکه به چندین مورد مشکلات آموزشگاه ها اشاره شد ، موارد بسیار زیاد تری و حائز اهمیت تری وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت ، در صورتی که علاقه دارید از این موارد آگاه شوید مقاله ( آموزش روش های شناسایی موسسات خوب زبان انگلیسی ) را مطالعه کنید.

کلاه برداری در موسسات زبان انگلیسی

برای یادگیری زبان انگلیسی افراد کلاهبردار را فراموش نکنید

مطابق معمول که در هر حوزه ای افراد مورد اطمینان و سالم وجود دارند ، افراد نا سالم و کلاه بردار نیز وجود دارند ، اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی را در موسسات داشته باشید . معمولا به خاطر سیاست های غلطی که بیشتر جنبه بیزینسی دارد ، معمولا موسسات در تلاش هستند که طول دوره آموزشی خود را تا حد ممکن طولانی کنند.

چرا که این امر باعث می شود که افراد متقاضی مدت زمان بیشتری در آن موسسه مشغول تحصیل شوند و در نهایت پول بیشتری را پرداخت کنند ، در این میان موسساتی هستند که ادعا می کنند کلاس های فشرده آنها می تواند گزینه مناسبی برای افرادی که متقاضی یادگیری فشرده و کوتاه مدت زبان انگلیسی هستند باشد.

اما باید به یک نکته مهم نیز اشاره کرد که، در واقع اتفاق خاصی در کلاس های فشرده نخواهد افتاد ، بلکه اتفاقی که می افتد این هست که مدرس مربوطه میزان مطالبی که باید در ۳ جلسه آموزشی به طور استاندارد تدریس شود را به طور مثال در ۱ جلسه ۴ ساعت تدریس می کند ، که این مورد را اصلا تایید نمیکینم ، چرا که علاوه بر تجربه شخصی ، سیستم آموزشی استاندارد جهانی اعلام کرده که میزان میانگین مدت کلاس آموزشی از ۴۵ تا ۹۰ دقیقه می باشد .

عملا کسی که بیشتر از این مدت زمان سر کلاس حضور داشته باشد ، کلاس آموزشی برای وی بهره ای نخواهد داشت و اکثر افراد میل به خواب دارند تا یادگیری زبان انگلیسی که با این موارد فاصله های بسیاری تا یک کلاس زبان انگلیسی پر انرژی و پر نشاط را دارد. پس در نهایت نتیجه میگیریم که کلاس های فشرده ای که موسسات زبان برگزار می کنند بیشتر جنبه بیزینسی و کسب درآمدی دارد تا یادگیری زبان انگلیسی به صورت سریع و بالقوه.

امید وارم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در خصوص امر یادگیری زبان انگلیسی به شما دوستان داده باشیم . همچنین در صورتی که شما علاقه مند به مطالعه در این حوزه هستید ، پیشنهاد میکنیم از مقاله های ما که در بخش آکادمی سایت موجود است استفاده کنید . ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

([ratings])

Comments are disabled.